17cze2015

Informacja dla rodziców w związku ze zmianami przepisów prawa, dotyczącymi wyboru i zakupu podręczników szkolnych

Ustawa z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 811) gwarantuje uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego. Z kolei Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. określa szczegółowe zasady udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Zmiany są wprowadzane sukcesywnie, począwszy od klasy I szkoły podstawowej w roku szkolnym 2014/2015. Docelowo, w 2017 r. – z punktu widzenia rodziców – podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.

Podręczniki i materiały edukacyjne zakupione w ramach dotacji są wypożyczane uczniom na okres roku szkolnego, materiały ćwiczeniowe natomiast są przekazywane do użytku bez obowiązku zwrotu.

W roku szkolnym 2015/2016 podręczniki bezpłatne /wypożyczone z biblioteki szkolnej/ oraz materiały ćwiczeniowe otrzymają uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych.

Wpis opublikowano w Aktualności, Informacje i otagowano jako . Dodaj do zakładek.