19mar2020

Co powiedzieć dziecku, gdy się martwi…

Odpowiada na to pytanie na przykład dr Dawn Huebner –autorka książki „Co robić, gdy się martwisz?”

 1. Rodzicu po pierwsze zapytaj swoje dziecko, czego się boi, o co się martwi. Spiszcie to na kartce.
 2. Następnie zastanówcie, jakie mogą dowody na to, że nie warto się bać – wszystkie argumenty na temat – dlaczego nie warto się bać-też spiszcie na kartce-wszystkie pomysły np. co mówią o tym badania naukowe, jakie są doświadczenia innych ludzi, jakie jest prawdopodobieństwo, że tak się nie stanie. Stańcie się detektywami, szukającymi pozytywnych rozwiązań. Pomoże to uspokoić myśli i wpłynie pozytywnie na uczucia.
 3. Potem zachęć dziecko, aby jak najmniej czasu poświęciło na rozmyślania o swoich zmartwieniach. Postaraj się zająć je zajęciami, które je rozluźnią, sprawią przyjemność.
 4. Jeśli jednak potrzebuje znowu o coś zapytać odnośnie zmartwienia –odpowiedz, ale zaznacz, że odtąd czas na taką rozmowę będzie tylko raz na dzień o określonej godzinie np. po kolacji.
 5. Poproś dziecko, żeby w ciągu dnia, jeśli pojawią się myśli o zmartwieniu-wyobraziło sobie ciężką skrzynię na kłódkę, do której może wrzucać niepojące myśli i tam je zamknąć i że może do nich wrócić tylko w wyznaczonym czasie-raz na dzień.
 6. Jest szansa, że o części zmartwień dziecko zapomni zanim przyjdzie czas na otwarcie skrzyni z wyobraźni.
 7. Zaproponuj dziecku, aby spróbowało się pokłócić ze swoimi zmartwieniami i je odrzucać –im bardziej będzie się złościło na dręczące je myśli-tym większa szansa, ze poczuje w sobie większą siłę do ich pokonania. Zaproponuj dziecku-żeby sprzeciwiało się dręczącym myślom –w stanowczy sposób np. mówiąc –„Nie wierzę Ci!”, „To nieprawda”, „Zostaw mnie, „Znikaj”, „To bzdura”, „To kłamstwo”.
 8. Możesz zachęcić dziecko, żeby wyobraziło sobie dręczącą myśl jako brzydkiego stworka, którego można przepędzić, tupnąć na niego, czy strzepnąć z ramienia i głowy. Możesz tez powiedzieć dziecku, że może go też ignorować-czyli nie zwracać na niego uwagi i w ten sposób sam sobie pójdzie. Zróbcie razem listę rzeczy, które można zrobić, by zignorować dręczącą myśl (brzydkiego stworka).
 9. Zachęć dziecko do aktywności ruchowej-żeby zrelaksować jego zestresowane ciało.
 10. Możesz razem z dzieckiem potrenować napinanie i rozluźnianie  mięśni  głębokie oddychanie (wdech nosem a wydech ustami złożonymi w małą literę „o” –powoli).
 11. Jak najczęściej przypominaj dziecku o jakiś przyjemnych wspomnieniach z wakacji, zachęć je aby opowiedziało, co wtedy czuło ze szczegółami, pośmiejcie się razem.
 12. Rozmawiaj często z dzieckiem o jego umiejętnościach, zdolnościach i mocnych stronach –niech czuje, że jesteś jako rodzic z niego dumny.
 13. Pamiętaj, że organizm dziecka wspiera też dobry sen i prawidłowe odżywianie.
Wpis opublikowano w Aktualności, Informacje i otagowano jako . Dodaj do zakładek.