14lut2021

Dzień Bez Oleju Palmowego

Nasza szkoła jako Szkoła Promująca Zdrowia od wielu lat propaguje zdrowy styl życia oraz dbanie o środowisko naturalne. W związku z tym na początku lutego obchodziliśmy Dzień Bez Oleju Palmowego. Uczniowie na lekcjach wychowawczych oglądali film wyjaśniający dlaczego ważne jest, abyśmy ograniczali produkty zawierające olej palmowy. Dodatkowo uczniowie klasy 7A na informatyce przygotowywali plakaty dotyczące pochodzenia, znaczenia i szkodliwości używania oleju palmowego. Uczennica klasy 7A Wiktoria Szczepanik, zainspirowana obejrzanym filmem, specjalnie na tę okazję, znalazła w Internecie dwa memy oraz poszukała dodatkowych informacji na temat wpływu oleju palmowego na środowisko i na człowieka, które zamieszczamy poniżej. Mamy nadzieję, że nasza akcja zachęci wielu z was do przejrzenia produktów, które macie w domu i przemyślenia czy można je zastąpić produktami bez oleju palmowego.

Produkcja oleju palmowego ma wielki wpływ na środowisko. Najwięcej plantacji pochodzi z krajów takich jak Indonezja czy Malezja. Gęste lasy równikowe są wycinane i  przekształcane w obszary upraw palm, z których wytwarza się właśnie ten olej. 

W trakcie wycinania lasu ludzie wypalają jego pozostałości co prowadzi do ogromnych pożarów. Robiąc takie rzeczy pozbawiamy wiele zwierząt naturalnych siedlisk. Przez taką działalność człowieka wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Są to np. orangutany, słonie indyjskie, słonie sumatrzańskie, tygrysy sumatrzańskie, czy pantera mglista. Niektóre z nich w wyniku palenia lasów zostają ciężko ranne lub umierają. A na ten przykład, takie orangutany pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie lasów tropikalnych – zjadając owoce z różnych drzew przyczyniają się do rozsiewania nasion wielu gatunków roślin. Jeżeli takie zwierzęta wyginą, lasy deszczowe stracą swoją bioróżnorodność. Właśnie taka działalność człowieka przyczynia się do globalnego ocieplenia naszego klimatu oraz zanikania niektórych gatunków roślin oraz zwierząt. 

Olej palmowy jest używany do produkcji wielu rzeczy, najczęściej do różnych produktów spożywczych takich jak czekolady, kremy czekoladowe, kakao, batony, chipsy, ciasta, ciasteczka, margaryny lub masła roślinnego. Znajdziemy go również w pakowanym w folię pieczywie z długim terminem spożycia, gotowych pizzach lub w bułkach do hamburgerów. 

Skoro wiemy już, że olej palmowy znajduje się w znacznej części produktów, które spożywamy to, jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Olej palmowy w czystej, nierafinowanej postaci jest produktem, zawierającym cenne składniki mineralne i witaminy, jednak ze względów ekonomicznych, używany jest rafinowany (utwardzany) olej palmowy. Taki rodzaj oleju ma dłuższą przydatność do spożycia, ale nie zwiera żadnych składników odżywczych. Zawiera on wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze sprzyjają odkładaniu się np. cholesterolu. W przyszłości może to doprowadzić do zmian miażdżycowych i rozwoju groźnych dla życia chorób. Spożywanie produktów zawierających utwardzany olej palmowy w dużych ilościach powoduje zaburzenie metabolizmu, który może być przyczyną nadwagi i otyłości. 

 Opracowanie: Wiktoria Szczepanik kl. 7A

Źródła:
1. https://www.medonet.pl/zdrowie,olej-palmowy—wlasciwosci–zastosowanie–opinie,artykul,1729253.html
2. https://www.wprost.pl/swiat/10101551/tragiczne-skutki-dla-natury-i-czlowieka-tak-wyglada-produkcja-oleju-palmowego.html
3. https://zoo.gda.pl/kuzyni-bliscy-wyginiecia/

Wpis opublikowano w Aktualności i otagowano jako . Dodaj do zakładek.