17maj2024

Sezon wycieczek klasowych rozpoczęty…

Jako pierwsi na dwudniową wycieczkę pojechali uczniowie klas 5a i 5b wraz z wychowawczyniami. W tym roku odwiedzili Kazimierz Dolny i Sandomierz. 

Odpoczynek połączony z poznawaniem najciekawszych miejsc w Polsce rozpoczęli od rejsu statkiem po Wiśle w kierunku Janowca, następnie wędrowali wąwozem Korzeniowy Dół , ponoć najpiękniejszym wąwozem lessowym znajdującym się w tej okolicy. Wdrapali się na Górę Trzech Krzyży i podziwiali najpiękniejszą panoramę na miasteczko. Zwieńczeniem zwiedzania Kazimierza Dolnego był spacer po rynku z charakterystyczną XIX-wieczną studnią, podziwianie kamienic Mikołaja i Krzysztofa no i czas wolny, który niemal wszyscy wykorzystali na zjedzenie lodów i zakup kazimierskich kogutów.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie zabytków Sandomierza. Największą atrakcją było przejście Podziemną Trasą pod Sandomierskim Rynkiem oraz lekcja historii w Zbrojowni Rycerskiej, gdzie można wszystkiego dotknąć i przymierzyć i robić. Oprowadzający łucznik z humorem i w wyjątkowo przystępny dla młodzieży sposób opowiadał o historii Ziemi Sandomierskiej i uzbrojenia rycerskiego. 

Panoramę miasta z widokiem na Wisłę uczniowie mogli podziwiać po pokonaniu kilku pięter z tarasu widokowego XIV- wiecznej Bramy Opatowskiej, wzniesionej przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Chwila czasu wolnego na charakterystycznym, pochyłym Rynku z gotyckim ratuszem zwieńczyła zwiedzanie.

W drodze powrotnej do domu  zostało zaplanowane odwiedzenie Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” w Nowej Słupi. Park Legend to jedna z najnowszych i najbardziej oryginalnych atrakcji tego rejonu. W interaktywnej formie można tam posłuchać opowieści o dawnych czarownicach, zbierających się na sabaty na Łysej Górze, o diabłach kryjących się wśród lasów, ale też o tajemniczych pielgrzymach, przeganiających złe duchy. Największym przeżyciem dla dzieci w tym miejscu był przelot na miotle nad zamkami i lasami ziemi sandomierskiej podczas seansu z użyciem gogli VR. Ależ to była przygoda… 

Wpis opublikowano w Aktualności i otagowano jako . Dodaj do zakładek.