12Lut

eTwinning Partnerstwo Szkół

Program eTwinning to edukacyjny program Unii Europejskiej promujący współpracę szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Program zachęca do wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Uczniowie i nauczyciele wykorzystują we współpracy Internet.Wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Poznają swoje kraje, miasta, szkolne obyczaje ,tradycje. Uczą się tolerancji dla odmienności. Zdobywają ciekawe, w sposób atrakcyjny podane informacje o mieszkańcach Europy. Wspólne działania szkół motywują do nauki i otwarcia na Europę.

Europejska Odznaka Jakości

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie „My Favourite Book”. Oznacza to, że praca naszych nauczycieli i uczniów została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. W związku z tym otrzymaliśmy certyfikat świadczący o wysokiej jakości projektu. Ponadto, nasz projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim portalu: www.etwinning.net.

Krajowa Odznaka Jakości

Krajowe Biuro eTwinning w Polsce przyznało naszej szkole Krajową Odznakę Jakości!

Z największą przyjemnością informujemy, że, realizowany w ubiegłym roku szkolnym, przez naszą szkołę oraz szkołę partnerską z Grecji, międzynarodowy projekt eTwinning „My Favourite Book” otrzymał Krajową Odznakę Jakości. Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli, uczniów i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom.

Zrealizowany projekt został poddany ocenie pod kątem następujących kryteriów merytorycznych:
Innowacja pedagogiczna i kreatywność
Integracja z programem nauczania
Komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi
Współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi
Wykorzystanie technologii
Rezultaty, wpływ i dokumentacja

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy!!!

Projekty

Projekt eTwinning „Changing Stereotypes from Traditional Legends to Comics”

W roku szkolnym 2020/21 chętni uczniowie klasy 7apod kierunkiem pani Olgi Góźdź biorą udział w projekcie eTwinning „Changing Stereotypes from Traditional Legends to Comics”. Realizując projekt współpracujemy ze szkołami z Chorwacji, Grecji, Hiszpani, Turcji oraz Ukrainy. W projekcie wykorzystujemy narzędzia TIK.

Celem projektu jest reinterpretacja różnych legend regionalnych z każdego kraju. Uczniowie zapoznają się z różnymi legendami z  własnej kultury, analizują je, identyfikują stereotypy, a następnie przepisują te historie na język angielski i wymieniają się z uczniami ze szkół partnerskich. Na bazie poznanych legend tworzone są komiksy, które w końcowej fazie projektu zostają zaprezentowane w formie przedstawienia.

W ramach prac projektowych zaprezentowaliśmy naszą szkołę używając aplikacji Padlet Wall:

Nagraliśmy filmiki prezentujące każdego z nas:

Braliśmy udział w konkursie na najlepsze logo projektu:

Analizowaliśmy różne rodzaje stereotypów oraz ich przyczyny, konsekwencje oraz paradygmaty:

Będąc już na nauczaniu zdalnym udało nam się nagrać filmik przedstawiający typowe stereotypy o Polakach:

Aktualnie tłumaczymy wybrane legendy związane z naszym regionem na język angielski, a przed nami jeszcze wiele interesujących zadań projektowych. 

„My favourite book”

W roku szkolnym 2016/2017 realizujemy kolejny projekt eTwinning pt. „My favourite book” współpracując ze szkołą w Grecji. Głównym celem projektu jest rozwijanie umiejętności cyfrowych i językowych z języka angielskiego oraz promocja czytelnictwa. Zajęcia projektowe odbywają się w ramach zajęć dodatkowych dla chętnych uczniów z klas piątych i szóstych.

W ramach zadań projektowych uczniowie w pierwszym półroczu trwania projektu zostali zarejestrowani oraz zapoznani z platformą TwinSpace, na której została stworzona strona projektu, gdzie umieszczane są wszystkie prace uczniów. Za pomocą platformy wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczący w projekcie, komunikują się i współpracują ze sobą. Ponadto uczniowie wykonali prezentacje wizualno- dźwiękowe używając aplikacji Fotobabble w języku angielskim w celu poznania i przedstawienia się innym uczestnikom projektu. Dodatkowo, wszyscy wspólnie poszukali i wybrali na serwisie Youtube film obrazujący ich kraj. Następnie uczniowie z dwóch szkół partnerskich napisali odpowiedzi na pytanie co im się najbardziej podoba w kraju szkoły partnerskiej, umieszczając swe komentarze na tablicy internetowej Padlet.

Kolejne zadanie polegało na zrobieniu animowanych gif’ów wykorzystując program Gifgear w celu prezentacji swojej szkoły. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia obydwie szkoły partnerskie zaśpiewały i nagrały kolędy w swoim ojczystym języku i umieściły nagranie na platformie TwinSpace, składając sobie jednocześnie życzenia świąteczne wykorzystując w tym celu po raz kolejny tablicę internetową Padlet. W pierwszym półroczu trwania projektu wszystkie zadania koncentrowały się na zapoznaniu się uczniów, poznaniu ich kraju oraz szkoły. W drugim półroczy zadania będą bardziej skoncentrowane na ulubionych książkach uczestników projektu i promocji czytelnictwa.

Zakończyliśmy prace nad projektem „My Favourite Book”. Projekt dotyczył wykorzystania Technologii Informacyjno-komunikacyjnych w celu zwiększenia zainteresowań czytelniczych oraz umiejętności językowych (j. angielski) wśród uczniów biorących udział w projekcie. Każde zadanie projektu opierało się na wykorzystaniu różnych aplikacji lub programów internetowych, takich jak: Fotobabble, Padlet, Gifgear, Canva, Mystorybook, AWW tablica internetowa, Answergarden, Voki i Wordart. Większość działań projektowych oparta była na popularnym angielskim opowiadaniu The Happy Prince, Oskara Wild’a. Prowadząc wszystkie działania związane z projektem skoncentrowaliśmy się na interakcji uczniów z obu szkół i wykorzystaniu narzędzi online. Na zakończenie projektu zorganizowana została video-konferencja pomiędzy szkołami partnerskimi, podczas której uczniowie rozmawiali ze sobą wyłącznie w języku angielskim oraz wspólnie zaśpiewali stworzoną przez siebie piosenkę projektu.

“Handmade christmas cards from all around Europe”

Uczniowie klas IV a oraz VI a zrealizowali projekt eTwinning pt. Handmade Christmas cards from all around Europe (Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z całej europy). W projekcie współpracowaliśmy ze szkołami z ponad szesnastu krajów europejskich.

Zadaniem uczniów było wykonanie własnoręcznie kartek bożonarodzeniowych oraz napisanie życzeń Wesołych Świąt w dwóch językach, języku ojczystym danego kraju oraz w języku angielskim. Następnie kartki zostały wysłane pocztą tradycyjną do uczestników projektu. Na stronie internetowej projektu (platforma eTwinning) nauczyciele ze szkół partnerskich na bieżąco umieszczali opisy działań, zdjęcia, krótkie filmiki wykonane w trakcie trwania projektu.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Bułgarski- Shtastliva

Czeski- Prejeme Vam Vesele Vanoce Nova Godina

Chorwacki- Sretan Bozic

Grecki- Kala Christougenna Ki’ efihismenos O Kenourios Chronos

Angielski- Merry Christmas

Litewski- Linksmu Kaledu ir laimingu Nauju metu

Fiński – Hyvaa Joulva

Hiszpański- Feliz Navidad y Prospero Ano Nuevo

Włoski- Buon Natale e Felice Anno Nuovo

Turecki- Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun

Francuski- Joyeux Noel et Bonne Annee

Szwedzki- God Jul och Gott Nytt Ar

Ukraiński- Veseloho Vam Rizdva i Shchastlyvoho Novoho Roku

„Bookmark slogans”

Projekt w trakcie realizacji z 4 partnerskimi szkołami z Czech, Portugali i Grecji. Działalność ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i składa się z trzech części:

a) wykonanie zakładek z hasłami zachęcającymi do czytania książek

b) rozdanie zakładek młodszym uczniom,

c) nagranie krótkich filmików pokazujących jak uczniowie, używając języka angielskiego, zachęcają do czytania.

Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap projektu – uczniowie klas IVA, IVB, VB i VC własnoręcznie wykonali zakładki do książek. Oto efekty ich pracy:

Bookmark Slogans- cz. II projektu

Uczniowie klas czwartych i piątych, biorący udział w projekcie, przekazali już swoje własnoręcznie zrobione zakładki uczniom klas I-III. Dzieciom bardzo podobały się wszystkie zakładki i slogany wymyślone przez ich starszych kolegów. Panie wychowawczynie przeprowadziły z nimi również pogadankę na temat istoty czytania książek, po której wszyscy jednogłośnie obiecali korzystać z wręczonych zakładek czytając dużo książek.

Poniżej przedstawiamy fotolerację z przekazania zakładek (załącznik- zdjęcia):

Zakończyliśmy już pracę nad projektem eTwinning Bookmark Slogans. Produktem finalnym naszego projektu są krótkie filmiki promujące czytelnictwo. Nagrywając je świetnie się bawiliśmy, ale również ciężko pracowaliśmy. Efekty naszej pracy możecie obejrzeć poniżej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego wspólnego filmu.

Opiekunowie projektu: p. Olga Góźdź, p. Marta Goska, p. Iwona Pyrgiel

Wpis opublikowano w Bez kategorii. Dodaj do zakładek.