24lis2018

Święto Niepodległości w naszej szkole

9 listopada 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas VII i VIII pod opieką pań: Wioletty Sobieraj, Małgorzaty Wejs, Kamili Banaś i Marioli Bolonek przygotowali uroczysty apel. Pani Joanna Kowalczyk zadbała o dekoracje wprowadzające w uroczysty nastrój. W akademii uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Pani Beata Cygan – przedstawiciel Rady Rodziców, Pani Joanna Koprowska pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 6 w Łodzi oraz brygadier Pan Jarosław Jasiński dowódca JRG nr 6 w Łodzi.

Wszyscy widzowie z uwagą wysłuchali historii związanej z odzyskaniem niepodległości, ze wzruszeniem słuchali pieśni patriotycznych, zaśpiewanych przez uczniów klasy VIIIc, chór prowadzony przez panią Paulinę Janczaruk, oraz wierszy recytowanych przez uczniów kl. VIIa – Kamilę Biernacką i Mateusza Jurka. Wiersze, pieśni, powaga wszystkich uczniów były hołdem dla Bohaterów, dzięki którym dziś możemy żyć w Wolnej i Niepodległej Ojczyźnie. Centralnym punktem obchodów Święta było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11, w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Integralną częścią apelu było rozdanie nagród w konkursach, zorganizowanych z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, oraz finał projektu edukacyjnego dla klas VII-VIII – „W poszukiwaniu autorytetów, bohaterów, mistrzów”, ponieważ do tego święta przez ostatni miesiąc w szczególny sposób przygotowywali się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

A oto nagrodzeni uczniowie w poszczególnych konkursach!

Konkurs plastyczny (plakat) adresowany do uczniów klas IV pt.: Wolna i Niepodległa – symbole Polski:

I miejsce – Jan Firmańczuk i Adam Siwiński,

II miejsce – Olivia Kaszuba i Maciej Lewandowski,

III miejsce – Agata Konieczna i Damian Witaszczyk.

Konkurs plastyczny adresowany do uczniów klas V pt.: A to Polska właśniemalarskie pejzaże Polski, inspirowane wierszami z podręcznika do języka polskiego dla kl. V: W. Chotomska „Muzyka Pana Chopina”, „J. Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny”, A Mickiewicz, fragmenty „Pana Tadeusza”:

I miejsce – Oliwia Szatkowska,
II miejsce – Patryk Kozłowski,
III miejsce – Zuzanna Skowrońska,
wyróżnienie – Maja Bilska Zaucha i Krystian Lebkuchen.

Konkurs adresowany do uczniów klas VI pt.: O Wolną i Niepodległąkomiks, inspirowany ważnym wydarzeniem z ostatniego stulecia:

I miejsce – Michał Smus „Rodzina Ulmów z Markowej”,
II miejsce – Anna Czernielewska i Alicja Szmaglińska „Ucieczka z Auschwitz”
III miejsce – Magdalena Kantorska, Laura Borkowska, Kornelia Dziarnowska, Nikola Maj, Julia Bronowska „Powstanie Śląskie” ,
wyróżnienie – Wiktoria Glapińska, Natalia Mucha, Błażej Ziółkowski, Zuzanna Bonikowska „Powstanie Warszawskie”.

Konkurs plastyczny adresowany do uczniów klas VII pt.: Ojcowie Niepodległości – projekt pomnika lub portret Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera i Ignacego Paderewskiego:

I miejsce – Amelia Majewska,
II miejsce – Kaja Barańska,
III miejsce – Amelia Iwańska,
wyróżnienie – Zbigniew Dębski i Alan Szustak.

Wszystkie prace plastyczne wykonywali uczniowie na październikowych lekcjach plastyki pod kierunkiem nauczyciela plastyki – Pani Joanny Kowalczyk.

Szkolny projekt edukacyjny (prace zespołowe) adresowany do uczniów klas VII – VIII pt.: W poszukiwaniu autorytetów, mistrzów, bohaterów.

Prezentacje (najlepsze z każdej klasy) zakwalifikowane do finału:

klasa VIIb: film o Jasiu Meli – I miejsce,
klasa VIIa: film o Jerzym Kukuczce – II miejsce,
klasa VIIIc: prezentacja o Józefie Hoffmanie – III miejsce,
klasa VIIIa: prezentacja o Eugeniuszu Kwiatkowskim – wyróżnienie,
klasa VIIIb: prezentacja o Irenie Sendlerowej – wyróżnienie.

Mamy nadzieję, że ten pomysł na aktywny sposób uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez uczniów naszej szkoły zapadnie na długo w ich pamięci.

Wpis opublikowano w Aktualności, Imprezy i otagowano jako . Dodaj do zakładek.