30mar2023

Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

W pierwsze słoneczne dni tegorocznej wiosny wybraliśmy się dużą grupą do Warszawy. Data była nieprzypadkowa – 23.03 przypadła 80 rocznica aresztowania Janka Bytnara „Rudego” przez gestapo… Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spotkania z najlepszą przewodniczką @Klaudia Mróz – @idzieMY, która przygotowała dla nas wielką grę terenową w Ogrodzie Saskim. Świetnie się bawiliśmy, rozwiązując zadania i przygotowując materiały podobne do tych, które w służbie Małego Sabotażu tworzyli członkowie Szarych Szeregów podczas okupacji. Śladami bohaterów lektury wędrowaliśmy po Warszawie tropem wielu akcji dywersyjnych, złożyliśmy kwiaty przy bramie więzienia na Pawiaku oraz zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha. Chociaż nie musieliśmy robić tego w burzy i we mgle, odwiedzone miejsca wywarły na nas ogromne wrażenie. Podczas naszego spaceru doskonała nauczycielka @Klaudia Mróz zobrazowała nam dokładnie – we właściwym miejscu – przebieg słynnej Akcji pod Arsenałem. Nasza wyprawa zakończyła się wizytą na Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach Aleksandra Kamińskiego oraz Alka, Rudego i Zośki – herosów, którzy poświęcili swoje życie w imię braterstwa i służby ojczyźnie. 

Wpis opublikowano w Aktualności i otagowano jako . Dodaj do zakładek.